Yetişkinlerde ve çocuklarda iştahsızlık nasıl giderilir

istahsizlik-istahsizlik

istahsizlik-istahsizlik

İştahsızlık, genel olarak toplumumuzda yetişkin kişilerin, çocukların, bebeklerin kısacası hepimizin sorunudur. İştahsızlık problemlerinizden sizi kurtarmamız için, sorunun ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Örneğin çocuklardan ve bebeklerden başlıyalım, bu konu psikolojik uzman doktorlar tarafından araştırılıp ve kanıtlanmıştır.

Eğer çocuklarınızda ve bebeklerinizde bir iştahsızlık söz konusu ise mutlaka bunları incelememiz gerekir. Yemeğin zevkle, neşeyle ve arzu ile çocuğa yenmesi ve önerilmesi doğrudur. Çocunuğuza abur cubur yiyecekler, vermemeli zamanında öğünlerini atlamadan ufak yaşlarda tüm besinlere alışmasını sağlamalısınız.

Yüksek ateş, kulak ağrıları, boğazlarda rahatsızlık geçiren çocuklar hasta olunca iştahsız olurlar. Onları motive etmelisiniz, oğlum, kızım hadi bunları birlikte yiyelim, beraber iyileşim gibi samimiyet içeren cümleler kullanmalısınız. Onlar ufak yaşlarda daha duygusaldırlar.

Sofraya yemek yenmesi için oturması alışkanlığını ona kazandırmalısınız. Hatta kız çocuklarınız sofra bezini kendisi ufaktan sererek, yemeğe olan ilgisini şimdiden aşılayarak, daha güzel bir seçim ve yetiştirme şekli tercih edebilirsiniz.

Küçük yaştaki çocuklarınız ve bebekleriniz için, yemeklerinizi daha güzel hale getirebilirsiniz. Örneğin mutfakda anne adaylarımız yemek yaparken, kızlarını ve oğullarını yanına alarak, onlardan ufak şeyler için yardım isteyebilirler. Mesala tuz attırabilirsiniz, yemeğinizin içine, psikolojik olarak herşey beyinde bitiyor eğer siz çocuğunuza ne kadar hakim olursanız, çocuğunuz o kadar sorunların içerisinden çıkmaya istekli olur. Bu konu iştahsızlık da olsa, farklı bir konuda olsa gerçek budur.

Yemek sofrasındayken, ağzında lokma varken konuşmamayı bile ona güzel bir dil ile anlatmalısınız. Sofrada eşinizle, yada başka bir meseleden dolayı tartışma yaratmayınız. Aksi taktirde çocuğun iştahsız olmasına neden olabilirsiniz.

Eğer bütün bunları yapmamıza rağmen iştahsızlık adına bir sonuç alamıyorsak, uzman doktorların önerdiği bazı bitkisel formülleri deneyebiliriz. Bir çok yetişkin birey içinde geçerli olan bu iştahsızlık için oluşturulmuş bitkisel formülleri paylaşalım.

İştahsızlığa iyi gelen bitkiler, meyveler, yiyecekler : Domates, enginar, havuç, sarımsak, adaçayı, ardıç tohumu, kekik, kimyon, kişniş, nane, rezene, ahududu, ayva, badem, ceviz, greyfurt, limon gibi turunçgiller familyasının neredeyse hepsi, iştahsızlığınızı tedavi eden, en doğal besin kaynaklarıdır.
İştahsızlığa iyi gelen bitkisel formül ; Yaklaşık olarak bir çay bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı havuç tohumunu koyduktan sonra kısık ateşte kaynatmaya başlayınız. 14 dakika demlenme süresi için bekleyiniz ve sabah öğünlerinden ve öğlen öğünlerinen, akşam öğünlerinden 30 dakika önce bu bitkisel formülden içiniz.

Su teresı iştahsızlığın önüne geçiyor. Su teresini sıkarak suyunu, gün içerisinde tüketerek iştahınızı açabilirsiniz. Bunun dışında bir bardak kaynayan suyun içerisine 15 gram kantoron bitkisi koyarak, kaynatınız, kaynatma işleminin ardından demlenmesi için biraz bekletiniz. Daha sonra öğünlerden önce bir bardak içiniz.

Papatya çayı iştahsızlık sorunlarınızı çözüyor. Özellikle bu bitkisel formülü bebeklerinizde ve çocuklarınızda denemenizi tavsiye ediyoruz. Benim çocuğum yemiyor, iştahı kapalı diyorsanız papatya çayından günde  sabah ve akşam olmak üzere yarım çay bardağı içiriniz.

Yazar: Diyet

Sağlık zayıflama sitemizin bünyesinde, şifalı bitkiler, bitkisel formüller, çözümler ve daha çok bir çok diyet ipuçlarını bulabilirsiniz. Google

 • Konu ile İlgili Etiketler :
 • Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

  yorumlar